"DBAJ O SIEBIE" -DZIEŃ PROFILAKTYKI

„Dbaj o siebie…”

W dniu 01.03.2013 w naszej szkole odbył się Dzień Profilaktyki. Hasło tegorocznego dnia: „Dbaj o siebie…”

Szkoła gościła w tym dniu wielu specjalistów. Wśród nich byli: pracownicy Policji z Komendy w Siemianowicach Śląskich, pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Siemianowicach Śląskich, a także prelegenci ze Śląskiego Stowarzyszenia
Profilaktyki oraz firmy Always.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły najpierw poznawali zasady sportowej rywalizacji, aby później zastanowić się nad hasłem „Jestem tym, co jem”, a także wziąć udział
w zajęciach „Akademii czystych rąk”.

Nieco starsi uczniowie również poznawali zasady fair play, mając możliwość zastosowania ich w praktycznym działaniu – poprzez sportową rywalizację. Później dowiedzieli  się czym jest asertywność, jak  chronić siebie korzystając z Internetu, jak niebezpieczne są tzw. „dopalcze”, a także czym jest konsumpcjonizm. Uczennice brały udział w warsztatach „Stając się kobietą” w czasie których dowiedziały się jak  należy dbać o siebie w okresie dojrzewania  i nie tylko.

Jednym z elementów dbania o siebie jest także konstruktywne spędzanie czasu wolnego, dlatego celem dnia profilaktyki było między innym

i pokazanie uczniom różnych ciekawych form jego zagospodarowania, niekoniecznie z komputerem. W związku z tym po szeregu zajęć uczniowie spotkali się w salach, gdzie pod opieką nauczycieli grali w gry planszowe (bardzo popularne w naszej szkole), doskonalili umiejętności muzyczne, a także fotograficzne, zapoznawali się z tajnikami metody decoupage. Ważnym elementem tej części dnia były zajęcia sportowe. Natomiast świetlica szkolna zorganizowała spotkanie z bajką i legendą.