Tradycja

TRADYCJA I CEREMONIAŁ SZKOLNY

1. Tradycja szkolna.
    Tradycja szkolna to powtarzający się układ uroczystości, imprez i zwyczajów zaakceptowany do realizacji przez młodzież, nauczycieli i rodziców. Ma na celu organizację życia szkoły, realizację celów wychowawczych oraz integrację społeczności szkolnej. Harmonogram uroczystości i imprez stanowi jej chronologiczny zapis o przebiegu roku szkolnego. Jest każdorazowo zatwierdzany przez Radę Pedagogiczną.

2. Elementy tradycji szkoły.

• nagroda rzeczowa dla najlepszego absolwenta

• nagroda Dyrektora przyznawana w DEN

3. Ceremoniał szkolny.
    Ceremoniał szkolny jest opisem przeprowadzania uroczystości i stanowi integralną część z przyjętą tradycją szkolną oraz harmonogramem uroczystości imprez szkolnych. Organizowane przez Szkołę uroczystości państwowe i szkolne należą do najważniejszych form oddziaływania na sferę emocjonalną i kształtują przeżycia młodzieży. Przekazywane treści, właściwa atmosfera, należyte przygotowanie wprowadzają uczniów w życie szkolne, uczą myślenia kategoriami ogólnospołecznymi, kształtują patriotyzm, przywiązanie do kultury narodowej i dumę z bohaterskiej przeszłości Ojczyzny.

4. Zasady ceremoniału szkolnego:

• do obowiązków ucznia należy podkreślanie uroczystym strojem szkolnym znaczenia świąt państwowych i szkolnych

• uczeń ma prawo i zaszczyt reprezentować szkołę na zewnątrz w czasie obchodów rocznic, świąt państwowych i oświatowych

• uczniowie są zobowiązani do szanowania symboli narodowych (godło państwowe flaga narodowa) oraz kultywowania tradycji szkoły

5. Strój uczniów oraz porządek podczas uroczystości szkolnych.
    Regulamin Zespołu Szkól nr 1 w Siemianowicach Śląskich określa strój i wygląd uczniów oraz porządek podczas uroczystości szkolnych:

1. Uczeń zobowiązany jest do posiadania i noszenia mundurka szkolnego. W SP16 stanowi go bluza/koszula i granatowa kamizelka z logo szkoły. W G5 bluza/koszula oraz niebieska kamizelka z logo szkoły. Podczas uroczystości szkolnych, imprez okolicznościowych oraz reprezentowania szkoły na zewnątrz ucznia obowiązuje strój galowy: biała bluzka/koszula oraz granatowa lub czarna spódnica/spodnie.

2. W trakcie apeli i akademii okolicznościowych każda klasa przebywa wraz z nauczycielami w ściśle wyznaczonym i stałym miejscu.

6. W skład ceremoniału szkolnego wchodzi:

• uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

• pasowanie na ucznia I klasy

• uroczyste apele z okazji ważnych rocznic i świąt państwowych

• uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie absolwentów szkoły

• uroczyyste pożegnanie nauczycieli i pracowników szkoły przechodzących na emeryturę.

7. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

1. Każda Uroczystość odbywa się w sali gimnastycznej.

2. Uroczystość składa się z:

• odśpiewania hymnu państwowego

• części artystycznej przygotowanej przez uczniów

• okolicznościowych przemówień

3. Nowy rok szkolny rozpoczyna się uroczystą akademią.

8. Pasowanie na ucznia I klasy.

1. Każdego roku do społeczności szkolnej uroczyście przyjmowani są uczniowie klas pierwszych.

2. Uroczystość ma miejsce w małej sali gimnastycznej.

3. Uroczystość jest przygotowywana przez wychowawców klas pierwszych i Samorząd Uczniowski

4. Podczas uroczystości występują następujące elementy symboliki szkolnej:

• ślubowanie uczniów

• pasowanie na ucznia przez Dyrektora szkoły

9. Uroczyste apele z okazji ważnych rocznic i świąt państwowych.

1. Z okazji ważnych rocznic i świąt państwowych odbywają się uroczyste apele.

2. Apele odbywają się w sali gimnastycznej.

3. Część artystyczna jest przygotowana przez uczniów i nauczycieli zgodnie z harmonogramem uroczystości szkolnych.

10. Uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie absolwentów szkoły.

1. Każdy rok szkolny kończy się uroczystą akademią.

2. Uroczystość odbywa się w sali gimnastycznej.

3. Uroczystość składa się z:

• odśpiewania hymnu państwowego

• okolicznościowych przemówień

• wręczenia przez Dyrektora szkoły najlepszym uczniom świadectw z wyróżnieniem

• wręczenia przez Dyrektora szkoły najlepszym uczniom klas nauczania zintegrowanego odznak " Wzorowy uczeń "

• wręczenia przez Dyrektora szkoły listów gratulacyjnych rodzicom najlepszych uczniów

• wręczenia przez Dyrektora szkoły nagrody rzeczowej dla najlepszego absolwenta szkoły

• części artystycznej przygotowanej przez uczniów i odchodzących absolwentów

4. Pozostałe świadectwa są wręczane uczniom przez wychowawców podczas spotkań w klasach.

11. Uroczyste pożegnanie nauczycieli i pracowników szkoły przechodzących na emeryturę.

1. Nauczycieli i pracowników szkoły przechodzących na emeryturę żegna się podczas akademii kończącej rok szkolny.

2. Odchodzącym na emeryturę wręczane są kwiaty i okolicznościowe upominki.

12. Dekoracja budynku szkolnego flagami państwowymi.
    Budynek szkoły dekorowany jest flagami państwowymi w:

• święta państwowe

• wybory parlamentarne, prezydenckie, samorządowe